30 aastat Eesti Kristlikku Nelipühi Kirikut

Kõvakaaneline

EESTI KRISTLIK NELIPÜHI KIRIK ON 3 PÄEVA VANEM KUI TAASISESEISVUNUD EESTI VABARIIK

30 aastat tagasi meie riigi taasiseseisvumise eelõhtul oli Eestis pingeline olukord. Tallinnale lähenesid nõukogude sõjaväe tankid ja Toompeal otsustasid rahvasaadikud Eesti tuleviku üle.  Vaid 3 päeva enne neid pöördelisi sündmusi 17. augustil 1991 toimus  Sakala keskuses, mis oli  toona Eestimaa Kommunistliku Partei esinduskeskus, jumalateenistus. Ajalehed kirjutasid, et enneolematus kohas korraldatud jumalateenistus kulges avatud ja rõõmsas õhkkonnas. Nii alustas Eesti Kristlik Nelipühi Kirik (EKNK), esialgu küll Eesti Kristliku Kiriku nime all – täpsustav määratlus nimele – nelipühi- hakkas kehtima 1. jaanuarist 1994.

Kolm väliseesti pastorit, Märt Vähi, Harry Leesment ja Allan Laur olid saanud südamesse selge Jumala kutse tulla peredega oma esivanemate maale – maale, kust nende vanematel õnnestus nõukogude okupatsiooni eest 1944. a Läände põgeneda.

Alguses toimusid jumalateenistused pühapäeviti hommikul kell 10 ja õhtul kell 18 Sakala keskuse 320-kohalises kinosaalis. Kuna rahvast oli palju, jäi see saal kitsaks ning tuli ümber asuda 1200-kohalisse suurde saali.

Jumala poole pöördunuid oli palju ja ristimisteenistusi oli mitmeid ja eri paigus: esimene neist toimus Pirita rannas 1991. a augustis, kus ristiti 23 inimest. Järgmine leidis aset Tallinna Kalevi siseujulas sama aasta 13. oktoobril. Viimasega paralleelselt toimus eriline ristimine endise Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee (praeguse Välisministeeriumi) hoone sisehoovis asuvas purskkaevus. Selles ebatavalises paigas ristiti 42 inimest. Eesti Kristliku Kiriku esimese tegevusaasta jooksul toimus 7 ristimisteenistust ja kokku ristiti 320 inimest.

Täna  kuulub Eesti Kristliku Nelipühi Kirikusse 35 kogudust, millest üks asub Stockholmis. Kogudusi on nii eesti-, vene-, inglise- kui ka viipekeelseid. Kiriku visioon on ,,Rajada uusi eluandvaid kogudusi ja usukogukondi!“

14,50

Kategooria:

Lisainfo

Mõõtmed 278 × 214 × 12 mm
Ilmumisaasta

2021

Koostaja(d)

Marilin Kukk

Toimetaja(d)

Anne-Ly Raukas, Annely Veevo

Formaat

Kõvakaaneline

Väljaandja

EKNK

Lehekülgi

100