Thomas-Andreas Põder

Usukultuur evangeelses luterlikus vaatevinklis

Kõvakaaneline

Teoloogilise mõtte uurimusi ja arendusi.

Inimesed kujundavad usukultuure ja on ühtlasi nende poolt vormitud ja kujundatud. Erinevad usukultuurid avavad eripäraseid võimalusi või tähendusruume eluks inimesena. Nad kätkevad endas eriilmelisi impulsse suhestumiseks enese suhtes teistsugusega. Kõik inimesed elavad kultuuris ja on seetõttu tingitud ja määratud ka kultuuri paradoksaalsuse kaudu. Jagades seda ühist olukorda, on võimalik siseneda dialoogi ja jagada üksteisega viise, kuidas me oma elus kultuuri määratlematusi määratleme. Eesti ühe juhtiva süstemaatilise teoloogi raamat teravdab pilku religioosse tähendusloome loogikale ja avardab arusaamist usu orienteerivast väest.

Raamat on pühendatud E. Salumaa mälestusele ning kannab EELK UI toimetisena numbrit XXVII, olles ühtlasi süstemaatilise ja oikumeenilise teoloogia alasarja esimene number.
Autor on paljude aastate jooksul eesti keeles kirjutatud uurimused põhjalikult läbi töötanud ja asetanud need nelja suure teema konteksti, mis moodustavad raamatu põhipeatükid. Kiriklikule teoloogile omaselt alustab autor raamatut jumalateenistuse ja usu keele kui kerügmaatiliste nähtuste vaatlusega ning jätkab evangeeliumi ja usupuhastuse omavaheliste seoste avamisega.
Kolmas peatükk juhib lugeja Eesti teoloogilise mõtteloo radadele ning viimase osa ülesanne on asetada teoloogia dialoogi konteksti. Autor selgitab, et teoloogia on eriti just luterlikust vaatesuunast lähenemise korral oma loomult dialoogiline ja avalik praktika. See arusaam harmoneerub esimese peatüki jumalateenistusliku ja usukeelelise koega, millele autor läheneb semiootiliselt mõistetud kultuuriteooria vahendite abil.
Seesugune lähenemine saab mõistetavamaks, kui paneme tähele semiootika kui tähendusi, kommunikatsiooni ja tõlgendusi uuriva distsipliini rolli kiriklikus kuulutuses ja teenimistöös, mida ju jumalateenistus laialt mõistetuna esindab ja usukeel oma väljendustes sisuliselt kasutab.

Thomas-Andreas Põder on TÜ usuteaduskonna religioonifilosoofia lektor ja EELK Usuteaduse Instituudi süstemaatilise teoloogia professor.

21,00

Laost otsas

Tootekood: 127020-EELKK Kategooria:

Lisainfo

Mõõtmed 248 × 180 × 40 mm
Autor

Thomas-Andreas Põder

Ilmumisaasta

2018

Formaat

Kõvakaaneline

Väljaandja

EELK Usuteaduse Instituut

Toimetaja(d)

Karin Kallas

Lehekülgi

609